„GEMME D'ARTI ITALIANE“

Mediolański artystyczny album z okresu przed zjednoczeniem Włoch (1845-61)

Strona główna Album Monografia Podziękowania

Album

W terminologii wydawniczej 19-go wiekualbum pamiątkowy (po włosku „strenna”) był drogą ilustrowaną książką stanowiącą często prezent z okazji Nowego Roku. Niniejsze archiwum online stanowi zbiór dzieł z albumu „Gemme d’arti italiane“ (Perły sztuki włoskiej), który ukazywał się na krótko przed zjednoczeniem Włoch (1845-1861). „Gemme“ zostały opublikowane w 14-stu wydaniach, z czteroletnią przerwą spowodowaną wydarzeniami z 1848-go roku. Wydawcą był Paolo Ripamonti Carpano dyrektor typografii oraz wydawnictwa mającego swe siedziby w Mediolanie, Wenecji i w Weronie.

Oprócz ilustracji wykonanych przez zdolnych grawerów, „Gemme d’arti italiane“ zawierają również reprodukcje ważnych dzieł ówczesnego malarstwa, miedzy innymi ocenzurowanej, słynnej Meditazione autorstwa Francesco Hayez z roku 1851. Aby uczynić obraz „akceptowalnym” cenzura posunęła się do tak daleko idących zmian, że przestał być on rozpoznawalny. W spojrzeniu dziewczyny na obrazie (będącej symbolem stłumionego w 1848 roku włoskiego ruchu niepodległościowego) nie mogła być widoczna ani dumna uroda, ani też chęć zemsty. Doprowadziło to do tego, iż grawer musiał „przekierować” jej wzrok. Dziewczyna spogląda teraz ku ziemi, tak jak jedna z tych skruszonych Maria Magdalena (1852).

Strona ta ma być poszerzeniem i pogłębieniem monografii o tym samym tytule dostępnej do nabycia na Amazon jako wydanie książkowe lub w wersji PDF. W zaprezentowanych na tej stronie zbiorach dzieł można znaleźć reprodukcje utworów z albumu (w pomniejszonej wersji), oraz wybór tekstów oryginalnych (w wersji PDF).

Niniejsza strona dedykowana jest wszystkim miłośnikom języka, oraz kultury włoskiej, w szczególności tej dziewiętnastowiecznej.

tito.leati@gmail.com